Könyvtárban jártam, ahol gyorsan kifényképeztem pár oldalt egy réges-régi könyvből, ami bemutatja az internetet, sőt arra vállalkozik, hogy megjósolja annak jövőjét.
Ha az internetere akarunk eljutni, akkor kell egy modem, minél gyorsabb, meg számítógép is, a legjobb egy 486 komputer. Minél több memória is legyen benne, minimum 16 Mbyte, és persze hangkártya is, a szomszédok kedvéért.
Böngésző is kell, a legnépszerűbb a Netscape Navigator. Ez mindjárt remek kezdőoldallal lepi meg a felhasználót.
Na de mire jó az internet? Sokmindenre. Sok főiskola és egyetem például gopher servert üzemeltet, itt a dokumentumok hierarchiába vannak rendezve, és le lehet őket tölteni a saját gépünkre.
A kereskedelmi portálok a szöveget és grafikát vegyesen megjelenítő ún. weboldalakat használnak. Az egyik legnagyobb portál a Yahoo, a kezdőoldala tele van mindenféle érdekességgel.
Érdekes weboldalakat a katalógusban találhatunk, ahol témakörök szerint vannak rendezve, vagy keresők segítségével. A keresők úgy működnek, hogy az általunk megadott szavakat tartalmazó weboldalakat kilistázzák. Próbáljuk ki, hogy "free sex", biztos lesz találat!
Egyre több gyerek és fiatal internetezik, létezik külön nekik szánt keresőszolgálat, sajnos, csak angolul.
Ha nem bírjuk kivárni, hogy a HTML oldalak a böngészés során letöltődjenek a gépünkre, feliratkozhatunk webcasting szolgáltatásra, ami házhoz küldi a kiválasztott témákat. Automatikusan!
No de mi van a szöveges-képes oldalak böngészésén túl? A Java programozási nyelvnek nagy jövőt jósolnak, mert a Java-programokat interneten keresztül le tudjuk tölteni a saját gépünkre.
És hogy milyen is lesz a jövő? Lesz majd külön internet-gép java-állomással, egy kattintással letöltjük az internetet, és a java programokat is a saját gépünkre hozhatjuk át.A java-állomás alternatívájaként meg fognak jelenni olyan komputerek, amelyeket csak internetezésre lehet használni, ennek a neve Network Computer. Még egy hagyományos telefonkészülék is bele lesz építve, hogy ha az internetkapcsolatot biztosító modem egy melléken van, akkor telefonon tudjuk kérni azt.
Nos, ilyen volt az ezredfordulón az internet, illetve őseink így képzelték el a jövőt, azaz a mi jelenünket. Mindent persze ők sem láthattak előre, például a WAP sikerét vagy az animgifek elterjedését.