Szerintem az iPhone generációs okostelefonok sikerének legfőbb összetevője a gomnyomásra installálódó 1-2 dolláros appok. Ugyan a Palm még 2007-ben is képes volt olyan készülékkel kirukkolni, amelyikben nem volt WiFi (egyébként a Palm bénázása külön blogot meg tudna tölteni), de technikailag nem számított nagy újításnak. Ezért meglepő, hogy nem volt senki a gáton, aki ezt egy másik platformon (pl. WinMo) meglépte volna. Talán pont azért, mivel nem technikai, hanem marketing találmányról van szó, és a marketinges fejekben, hát, kicsit lassabban forognak a kerekek. Az Apple-nél viszont vannak használható marketingesek (bizonyíték: pl. sorbanállás az Apple boltok előtt), és nemcsak közelebb hozták a terméket a fogyasztóhoz (egy gombnyomás), hanem meglépték azt is, amitől minden marketing könyv óva int: drasztikusan csökkentették az árakat.
Amikor elindult az iPhone AppStore, ezek az alacsony árak annyira felzaklattak, hogy direkt megnéztem egy sláger appot, a Bejeweled 2 játékot, mire mennyibe kerül: WinMo-ra $24, Blackberryre $25, PalmOS-re $25, iPhone-ra $2. Mi lesz ebből? Megszűnik a warezolás! Nem fog senki crackek meg serialok után keresgélni két dollár megspórolásáért!
Természetesen az 1-2 dolláros appokból óriási siker lett, ma a legerősebb érv egy platform mellett az elérhető appok száma, ami egy bizonyos szám fölött már érdektelen (iOS vs. Android), viszont egy bizonyos mennyiség alatt deal breaker (pl. webOS vs. Android). Szó se róla, a webOS után lubickolok az Android Marketben, főleg, hogy nagyjából mindennek van free lite verziója. Úgy érzem magam, mint a világ leggazdagabb verebe a búzakupac tetején!
Ha már itt tartunk, adjunk egyet a másként komputerezőknek is. Nem is olyan rég fennakadtam egy Steve Jobs életrajzi könyvéből származó idézeten:
Steve Jobs nem akart AppStore-t. Az első iPhone kiadásakor kifejezetten ellene volt annak, hogy a felhasználók külsős programozók alkalmazásaival tegyék egyedivé a készülékeket, az üzlet csak egy válasz volt az egyre terjedő jailbreakelésre.
forrás: apple.blog.hu
Na, gyerekek, lássátok szemeitekkel, a tutit nem Steve Jobs találta ki, a nagy látnok, a forradalmi újító, hanem valaki más, így most nem tudom, kinek a nevét kell imába foglalni. Ezért bizony pontlevonás jár az öregnek, bár maradt még épp elég.